Bezpieczeństwo na stoku narciarskim
Aby bezpiecznie cieszyć się białym szaleństwem na stoku, trzeba mimo wszystko mieć chociaż podstawowe pojęcie na ten temat, aby długo wyczekiwany wyjazd na narty nie skończył się tragicznie. Ten artykuł powinien zachęcić Cię do poszerzenia wiedzy na temat narciarstwa ? przynajmniej w stopniu podstawowym.
Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej
czy wiedziałeś, że istnieje coś takiego?
Owszem ? istnieje. Mało tego ten zbiór zasad dotyczący użytkowników tras narciarskich, zatem nie tylko narciarzy, ale i snowboardzistów jest absolutną koniecznością, z którą trzeba się zapoznać jeszcze przed wybraniem na stok.
Zasady panujące na stokach narciarskich
Zasady prawidłowego zachowania się uczestników życia narciarskiego określone przez ten dekalog, zwany w skrócie kodeksem FIS dotyczącą między innymi zagadnień takich jak:
- szybkość i sposób jazdy
- wybór toru jazdy
- sposoby zatrzymywania się
- schodzenie i podchodzenie
- kwestia wyprzedzania
- zachowanie się w sytuacjach awaryjnych
Jest to kodeks obowiązujący każdego uczestnika tras narciarskich ? bez względu na wiek, narodowość, płeć czy styl jazdy.
Jednym z nie wymienionych powyżej zagadnień, z jakimi można zapoznać się w kodeksie jest wgląd na inne osoby. Krótko mówiąc mówi on o tym, że należy zachowywać się na stoku tak, by po prostu nie stwarzać zagrożenia. Dotyczy to również działania sprzętu, z którego korzysta się na stoku.
Szybkość i sposób jazdy
Tutaj sprawa jest również prosta, choć zdaje się że wielu narciarzy o niej nie pamięta, a mianowicie - szybkość jazdy zawsze powinna być dostosowana do następujących wyznaczników:
- umiejętności własne
- rodzaj trasy
- stan trasy
- warunki pogodowe
- natężenie ruchu
Inaczej dochodzi do licznych kolizji, mniej bądź bardziej tragicznych w skutkach.
Wybór toru jazdy
Konieczne jest to, by wybierać taki tor jazdy, na którym istnieją minimalne szanse zderzenia z innym uczestnikiem stoku narciarskiego. Zatem należy porządnie przetrzeć swoje gogle narciarskie i dokładnie ocenić natężenie ruchu na ewentualnym torze.
Wyprzedzać można właściwie z każdej strony, ale trzeba pamiętać przy tym, że jest to możliwe wtedy i tylko wtedy, gdy ma się wystarczającą przestrzeń dla wszystkich mniej lub bardziej spodziewanych manewrów. Wszakże to osoba wyprzedzająca jest całkowicie odpowiedzialna za podejmowany manewr tego rodzaju i jego ewentualne skutki.
Jak wjeżdżać i ruszać z miejsca?
Należy spojrzeć na dół i górę stoku zanim się ruszy, aby mieć pewność, że nie stworzy się zagrożenia. To ważne, bowiem wypadki związane z nieprzewidywalnym włączeniem się do ruchu nowego uczestnika zdarzają się niezwykle często.
Chcesz wiedzieć więcej? To dobrze, bo powinieneś. Aby zdobyć jeszcze więcej informacji na temat bezpieczeństwa na stoku należy sięgnąć po pełną wersję kodeksu albo też poprosić o podzielenie się wiedzą doświadczonych pracowników sklepu ze sprzętem narciarskim. Będąc tak przygotowanym można spokojnie ruszać na stok.